Malarstwo

Charakteryzując dziedzinę sztuki niesamowicie wartym uznania i wyszczególnienia odłamem jest malarstwo. To sfera, która jest wraz z grafiką oraz rzeźbą uznawana za jedną z najbardziej znaczących. Malarstwo zalicza się do sztuk plastycznych. Jest to zabawa a zarazem artystyczny wyraz kreatywności przedstawianej z pomocą barwy, plamy i charakterystycznej linii. Można malować na rozmaitych podłożach – od klasycznego płótna, przez mur, deskę czy papier. Wszystko to jedynie kwestia pomysłowości oraz przejaw twórczy artysty. Powstałe malowidła najczęściej mają charakter dwuwymiarowy oraz można także mówić o dwuwymiarowości z częściami przestrzennymi.
Wyróżnia się podział malarstwa ze względu na rodzaj techniki malarskiej. W tej materii można mówić o collage, airbrush, fresku, al. Secco, enkaustyce, akwareli, witrażu, graffiti, malarstwie akrylowym, gwaszu, malarstwie olejnym, polichromii, malarstwie kredkami, na szkle oraz temperowym i witrażu. Ze względu na motyw przewodni dzieł wydziela się malarstwo pejzażowe, czyli inaczej krajobrazowe w tym wedutę, nokturn. Dodatkowo jest także malarstwo religijne, mitologiczne, historyczne w tym batalistyczne, rodzajowe i hiperrealistyczne.
Ciekawie prezentują się też przedstawienia abstrakcyjne, marynistyczne oraz rodzajowe. Nietuzinkowa jest martwa natury a wyrazem artyzmu ustanawiającego za nadrzędnego człowieka - portrety i akty. Ze względu na funkcję wyróżnia się malarstwo dekoracyjne czyli ozdobne, książkowe, gabinetowe i miniaturowe. Mówi się też o malarstwie monumentalnym czyli dotyczącym sfery architektury a także malarstwie sztalugowym.