Muzeum Harcerskie w Zakopanem

Muzeum Harcerskie imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich w Zakopanem jest instytucją otworzoną w 2001 roku, staraniami fundacji imienia państwa Małkowskich, będących patronami i twórcami polskiego harcerstwa. Muzeum jest zarządzane przez harcmistrza Lesława Dalla, pracującego także jako nauczyciel historii. Pierwotnie starano się o otworzenie muzeum w domu "Turnia", w którym przez jakiś czas mieszkała Olga Małkowska. Gdy próby pozyskania budynku skończyły się fiaskiem (ostatecznie trafił w prywatne ręce), podjęto decyzję o umieszczeniu Muzeum Harcerskiego w tak zwanej Sobczakówce – domu w stylu zakopiańskim, mieszczącym się przy Drodze do Rojów 6.
Pierwotnie budynek należał do rodu Gąsieniców-Sobczaków, a następnie Muzeum Tatrzańskień. Ostatecznie harcerskie muzeum znajduje się w miejscowym Gimnazjum numer 1 imienia Olgi i Andrzeja Małkowskich. Jego ekspozycja zawiera wszelakie pamiątki związane z obydwoma postaciami – ich zdjęcia, mundury, pamiętniki, meble, odznaczenia, dokumenty i wiele innych