hero background

Blog

Święta harcerskie

Krzyz Niezlomnych

17 kwietnia 2018, Author: Tomasz Makowski

Krzyz Niezlomnych
logistyka gdynia
Krzyż Niezłomnych to harcerski medal kombatancki, ustanowiony w 1998 roku. Jego geneza sięga inicjatywy autorstwa harcmistrza Ryszarda Jakubowskiego, który wpadł na pomysł uhonorowania członków organizacji harcerskich z lat 1939-1956, którzy wyróżnili się szczególnym wkładem w walkę o wolność Polski. Ostatecznie medal został ustanowiony decyzją Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych i do dzisiaj otrzymało go blisko 2000 osób. Może być ono nadawane także osobom, które były harcerzami, ale we wspomnianym okresie działały w nieharcerskiej organizacji niepodległościowej.
Zakazem otrzymania krzyża są objęte osoby, które współpracowały w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej ze służbami bezpieczeństwa – niezależnie od tego czy robiły to dobrowolnie czy z powodu jakichkolwiek zagrożeń płynących z odmowy.
http://www.mocuzdrawiania.pl/medycyna-naturalna-poznan/
Za projekt krzyża odpowiada harcmistrz Włodzimierz Potoka. Medal ma kształt równoramiennego krzyża i jest wykonany z oksydowanego, białego metalu (awers posiada chropowatą powierzchnię) o wymiarach 44 na 44 milimetry. Na jego środku (i czerwonym tle) został osadzony orzeł jagielloński w koronie. Okala go niebieski pierścień z napisami "niezłomni" oraz "tobie ojczyzno".
Ponadto lewe i prawe ramię posiadają wygrawerowane harcerskie pozdrowienie "czuwaj", podzielone po połowie na każde z nich. Dodatkowo pomiędzy ramionami znajdują się harcerskie lilijki. Rewers medalu posiada na środku symbol Polski Walczącej, otoczony wieńcem. Na lewym i prawym ramieniu rewersu umieszczono hasło "zawsze wierni", zaś dolne ramię posiada skrót SPbWP, oznaczającego przyznającą Krzyż Niezłomnych. Całość jest zawieszona na czarno-zielonej wstążce, przez środek której przebiega biało-czerwony pasek. pozycjonowanie stron www