hero background

Blog

Harcerstwo

Kamienie na szaniec

17 kwietnia 2018, Author: Tomasz Makowski

Kamienie na szaniec
http://plisy-rolety.pl
Kamienie na szaniec są opartą na faktach książką, pióra Aleksandra Kamińskiego, opisującą historię członków harcerskich Szarych Szeregów w okupowanej Warszawie podczas II Wojny Światowej. Dzieło jest obowiązkową lekturą szkolną na poziomie gimnazjalnym. Książka została oparta na relacjach Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, będącego jednocześnie jednym z bohaterów opowieści. Całość została uzupełniona przez Kamińskiego o rozmowy z innymi osobami biorącymi udział w opisywanych wydarzeniach. Po raz pierwszy książka ukazała się w 1943 roku nakładem Komisji Propagandy Biura Informacji i Propagandy warszawskiej Komendy AK. Strona Główna
Drugie wydanie, uzupełnione o dodatkowe wydarzenia następujące już po spisaniu pierwszej wersji historii ukazało się rok później. Książka opisuje losy trójki bohaterów – Alka, Zośki i Rudego od momentu zdanej matury w 1939 roku aż po śmierć każdego z nich w 1943 roku. Historia przedstawia czytelnikowi ich działalność dywersyjną przeciwko okupantowi, wykonywana dla trzech organizacji – kolejno Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej, sabotażowego „Wawra” oraz ostatecznie Grup Szturmowych. leczenie-ran-koszalin.pl